CO VŠE DĚLÁME?

Vlastní odchov a předvýchova štěňat

Štěňata odchováváme na vlastních chovných fenách nebo nakupujeme od prověřených chovatelů. Velice dbáme na zdravotní a povahový aspekt chovu, proto důkladně prověřujeme zdravotní a povahové předpoklady chovných jedinců. Chovné feny a psi žijí v rodinách dobrovolníků, kterým zajišťujeme plnou podporu. Po odstavení od matky štěně nastupuje do takzvané předvýchovy. V rodinách dobrovolníků se štěně socializuje a učí základy slušného chování, aby bylo připraveno na budoucí výcvik. Více informací o předvýchově naleznete v sekci Předvýchova.

Výcvik vodicích a asistenčních psů

Po úspěšném absolvování předvýchovy nastupuje roční pes do výcviku u nás ve středisku v Jinonicích. Následný specializovaný výcvik trvá přibližně osm měsíců a je zakončen zkouškou vodicího psa, při které pes musí zvládnout 34 povelů. Během předvýchovy a krátce po nástupu do výcviku procházejí všichni psi několika přísnými zdravotními a povahovými testy. Psi, kteří nejsou vhodní pro výcvik, nastupují kariéru „mazlíčků“ a zůstávají buď v rodinách předvychovatelů nebo jiných dobrovolníků. 

V současné době cvičíme převážně labradorské retrievery a jiné druhy retrieverů (zlatý retriever, flat-coated retriever), méně početně zastoupení jsou pak například královští pudlové či labradoodlové.

zácvik klientů v práci s vodicím psem

Již během výcviku hledáme psům vhodné budoucí páníčky. Co člověk, to originál – to samé platí i u psů. Proto je pro nás důležité, abychom konkrétnímu klientovi vybrali dle jeho potřeb, povahových vlastností a temperamentu toho správného psa. Dbáme na to, aby klient zvládl o svého psa správně pečovat, naplňovat jeho potřeby a aby spolu vzájemně se svým psem dobře spolupracovali.

Z těchto důvodů všechny naše klienty na budoucí život se psím parťákem pečlivě připravujeme, poskytujeme jim nejen poradenství, ale i praktický zácvik ve středisku i v místě bydliště.

následná péče o klienty a pravidelné soustředění

Sžívání psa a jeho nového pána trvá několik týdnů až měsíců. Problémy, které se mohou zpočátku objevit, jsme připraveni společně řešit. Klient se může na středisko obrátit o pomoc po celou dobu užívání vodicího psa. Klienti si také mohou procvičovat a upevňovat své dovednosti na pravidelných letních soustředěních (rekondicích) či jiných akcích, které pro klienty pořádáme.

mezinárodní spolupráce

Je pro nás nesmírně důležité si udržovat standardy kvality a neustále se rozvíjet a vzdělávat. Je pro nás velká čest být od roku 1997 členem mezinárodní federace vodicích psů (IGDF), která nejen zaručuje a pravidelně kontroluje kvalitu všech členských organizací, ale také usnadňuje sdílení zkušeností mezi jednotlivými školami. Díky mezinárodní spolupráci se nám dlouhodobě daří udržovat kvalitní chov a posouvat metody výcviku v souladu s vývojem moderního tréninku psů.